HEMA

Zajímá Vás šerm, ale nemáte rádi divadlo? Žádáte si krev, pot a slzy, ale nechcete je prolévat před Novákovic rodinkou v sandálích s ponožkama, pivíčkem a klobásou na tácku? Nebo chcete toho týpka na druhý straně prostě opravdu sejmout? Pak jste na správném místě!

Řešení se jmenuje HEMA (Historical European Martial Arts). Zjednodušeně se původně jedná o studium historických šermířských praktik dle dobových kodexů a jejich uvádění do praxe. Z komplikovaných textů a nejasných obrázků starých šermířských manuskriptů znovu povstalo umění použitelné v praktickém boji. Nenechte se odradit, dnes nemusíte nad stohem knih biflovat cizojazyčné názvosloví. HEMA v současném podání je zejména sport, kdy odpovídajícími replikami historických zbraní (co do váhy, tvaru a rozměrů) skutečně bojujete se svým protivníkem. Byť se dnes vítězství nepočítá na první krev, ze všech druhů šermu je však HEMA stále tím, který Vám nejblíže zprostředkuje pocit skutečného šermířského souboje historickými zbraněmi.

Jedná se o poměrně mladé, avšak velmi rychle expandující sportovní odvětví. Dle serveru www.hemaratings.com vše začalo v roce 2011 prvním oficiálním HEMA turnajem ve Švédsku. V roce 2017 se konalo již kolem 70 turnajů po celém světě (USA, Evropa, Austrálie, Rusko). Spolu se stále rostoucí oblibou HEMA šermu nadále vzrůstá počet konaných turnajů, a to i v Čechách a na Slovensku.

Ve Zlínské šermířské společnosti se aktuálně věnujeme HEMA šermu rapírem a dlouhým mečem, do budoucna je plánováno rozšíření o šerm šavlí. Ať se šermem doposud nemáte žádné zkušenosti, nebo jste ztratili motivaci ve sportovním nebo scénickém šermu, pokud prostě chcete zkusit něco nového, neváhejte nás kontaktovat. Zapůjčení základního vybavení je do začátku možné.